Café Imperial Zdeňka Polreicha

Jestliže jsme se v kapitole o hotelu a restauraci Metropol zmínili o výtečné kuchyni Zdeňka Polreicha, je nutné v tom pokračovat i v dalším „lokálu“. Je tomu už rok, kdy byl na Poříčí slavnostně otevřen hotel a kavárna s proslulým názvem Imperial.

cafe-imperial

Mnozí při otevření vzpomínali na koblihové bitvy, které tak úžasně popsal Zdeněk Jirotka ve svém Saturninovi. Ano, při rekonstrukci se prý z podlah doslova vyškrabávala pár desítek let stará marmeláda… Dnes jde ovšem o objekt, který zaslouží obdiv.

Náročná rekonstrukce, která se neobešla i bez restaurátorských prací, pomohla obnovit provoz hotelu i proslulé kavárny, se zdařila, a tak i mladší generace mají možnost obdivovat eleganci z počátku 20. století, styl art deco i pozdně secesní keramické mozaiky, které zejména kavárenské části dodávají jedinečný vzhled. Budova byla vystavěna v letech 1913–1914 stavitelem Jaroslavem Benediktem pro známého pražského hoteliéra Jana Koláře, mozaiku navrhl prof. Jan Beneš.
Už při vstupu jako by člověk slyšel šustění dámských šatů a tlumený hovor pánů z lepší společnosti, když se rozhlédne po bohaté nástěnné a stropní výzdobě doplněné sice novým, ale perfektně sladěným, nábytkem… Taková to je kavárna!

I když už se tu dnes koblihové bitvy nekonají, což by si snad ani elegantní interiér nezasloužil, o příjemné zážitky tu nouze není. Tedy zejména zážitky kulinářské, protože Polreichova kuchyně je už pojmem. Obzvláště, když si můžete vybírat z českých pokrmů jak masitých, tak pro vegetariány, které jsou připravovány s nejvyšší pečlivostí z čerstvých surovin, nebo si o nich navíc popovídat se samotným šéfkuchařem přímo v kuchyni. Tam vám připraví také Stůl šéfkuchaře čili prostřenou tabuli přímo uprostřed kuchyně, s menu o pěti chodech. Stranou nezůstávají ani zákusky.

Ale zpět ke vzhledu: cílem rekonstrukce do podoby, kterou navrhly ateliéry ALTÁN, s. r. o., a ARCHINA, s. r. o., bylo, slovy autorů, v plném rozsahu obnovit provoz hotelu Imperial v Praze a přizpůsobit jej nadstandardům, které nabízejí dnešní luxusní hotely, se zachováním charakteru jednotlivých prostorů tak, jak byly provozovány v původní podobě hotelu.

Jinými slovy: připadat si tu můžete jako za první republiky, ovšem zázemí v podobě fitnesscentra nebo lázní a internetu či plazmové televize na pokoji jasně naznačuje, že jsme v jedenadvacátém století.

Hotel s kavárnou byl nominován na stavbu roku 2008 za citlivou rekonstrukci historické hotelové stavby v centru Prahy se zřetelem ke znovuoživení ojedinělých společenských interiérů s charakteristickou atmosférou.

I přesto, že cenu nezískal, oceněním pro něj může být, že se o něm stále, snad i čím dál víc, mluví.

Štítky: